ARTYKUŁ

„Chrząszcz” – gra, która okiełzna ortografię

Edukacja polonistyczna
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Marta Ratajczak

Dziś nauczymy się kilku słówek jednego z najtrudniejszych języków na świecie. Po drodze czeka nas sporo pułapek, zakrętów i niemałego wysiłku. Język ten ma bowiem mnóstwo wyjątków, dziwnych reguł i jeszcze trudniejszej wymowy. Jesteście ciekawi co to za język? Język polski!

Czytaj dalej

Do pobrania

Staram się często uatrakcyjniać zajęcia z edukacji polonistycznej, wykorzystując różne gry, które mają pomóc uczniom w zrozumieniu zasad i reguł ortograficznych. W tym numerze chciałabym wam przedstawić superpatent którym jest „Chrząszcz”, czyli karciana gra ortograficzna. Prawda, że ma bardzo ortograficzną nazwę? Poza doskonaleniem umiejętności ortograficznych, gra ćwiczy refleks, koncentrację i uczy pracy pod presją czasu oraz… integruje grupę. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna i wywołuje mnóstwo śmiechu wśród uczniów. Jestem przekonana, że podczas dobrej zabawy dzieci oswajają „ortograficznego potwora” i dużo szybciej przyswajają trudne wiadomości.

 

Jak przygotować grę „Chrząszcz”?

Przygotowanie gry:

Jeden zestaw składający się z

  • 50–60 kart przedstawiających przedmioty mające w swojej nazwie trudności ortograficzne.
  • Możemy wykonać karty z samymi ilustracjami lub pod ilustracjami umieścić podpisy, wówczas miejsce trudności należy wykropkować. Jeśli uczniowie mają samodzielnie przyg...